Společný účet s partnerem. Je to dobrý nápad?
Zvažujete společný bankovní účet? Je výhodné sdílet finance dohromady? Dozajista získáte vynikající přehled o rodinných financích, ale společná kasa má i svá úskalí. Přinášíme vám přehled výhod a nevýhod společných účtů i informace o bankách, které je nabízí.
Společný účet manželů/partnerů
Společný účet manželů nebo partnerů je vždy důležitý krok, který je potřeba dobře promyslet. Díky společnému účtu bude mít každý z majitelů dokonalý přehled o financích, o tom, co je a není zaplaceno.
Při spravování příjmů a výdajů se tak můžete vyhnout mnoha hádkám a výčitkám, ale ztrácíte tím také značnou část svého soukromí, protože každý z vás teď bude mít přehled o penězích toho druhého.
Necelých 40 % lidí podle průzkumů spravuje rodinné finance z oddělených účtů, asi 30 % má společné konto a zbytek párů volí kompromis – mají každý svůj účet a k tomu ještě jeden účet společný.
Ne každá banka ovšem nabízí možnost společného účtu pro manžele. U nás je to jen několik málo bankovních institucí. Obvykle vám dovolí jen model majitel – disponent.
Výhody a nevýhody společného účtu
Při rozhodování o založení společného účtu je vhodné porovnat si výhody a nevýhody této možnosti. My jsme to v článku udělali za vás.
Výhody
- Větší přehlednost o příjmech a výdajích
- Transparentnost
- Úspora při poplatcích
- Platby mohou hlídat hned dva lidé
Nevýhody
- V případě rozchodu se finance budou hůř rozdělovat
- Ztráta soukromí
- Majitel má mnohem větší práva než disponent
Spolumajitel versus disponent
Společný účet můžete vlastnit buď jako dva spolumajitelé a mít oba stejná práva k účtu nebo je tu ještě možnost disponenta. U většiny bank ani jiná, než druhá možnost k dispozici není. Majitel účtu může zplnomocněním umožnit manipulaci s finančními prostředky na bankovním účtu i více osobám.
Zplnomocnění existuje ve dvou typech: všeobecné a speciální. Všeobecné umožňuje disponentovi nakládat s peněžními prostředky stejně, jako to může dělat majitel účtu mimo zrušení účtu, výpovědi smlouvy, zřízení úvěru nebo dání pokynu k vydání další karty. Disponent se také může přihlásit do internetového bankovnictví.
Speciální zplnomocnění umožňuje nakládat s financemi na bankovním účtu pouze přes platební kartu. Jinak ne.
Banky umožňující nastavení disponenta
- Komerční banka
- Air Bank
- Banka CREDITAS
- Moneta Money Bank
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Fio banka
- Raiffeisenbank
- mBank
U mBank mohou být až 2 spolumajitelé účtu.
- UniCredit Bank
Banky nenabízející ani jednu z možností
- J&T BANKA
Většina bank umožňuje majiteli účtu nastavení disponentůvětšinou neomezeného množství, jen výjimečně je určen maximální možný počet disponentů
maximálně 2 spolumajitelé
Jaká má disponent práva?
Disponent má pouze omezená práva. Dostane sice vlastní kartu a může zadávat trvalé příkazy či vybírat peníze, ale nesmí měnit nastavení účtu. Pokud by někdy došlo k tomu, že se majitel účtu rozhodne zrušit mu disponentské právo, je to snadné a nepotřebuje k tomu žádný souhlas. A dokonce ani banky disponenta o této skutečnosti neinformují. Existuje jen jedna výjimka a tou je Air Bank.
Co když majitel účtu zemře?
Co se stane, když majitel účtu zemře? Pokud je k účtu zřízené disponentské právo, může s ním disponent nakládat v rámci svých práv. Po smrti majitele účtu už může disponentská práva zrušit pouze správce dědictví.
Disponent se tak nemusí bát, že by přišel o své finanční prostředky a neodcházely třeba trvalé platby. Samozřejmě pouze za předpokladu, že majitel neurčil, které platby se mají po jeho smrti stopnout.
Pro koho je společný účet vhodný
Společný účet manželů nebo partnerů je vhodný pro ty, kdo chtějí mít společné finance pod naprostou kontrolou. Na jednom účtu mohou vidět všechny transakce pohromadě a nemusí se bát, že jeden z partnerů třeba zapomene zaplatit nějaký účet. Také to může být dobrý stmelovací prvek pro vztah dvou lidí.
Problémy ale mohou nastat ve chvíli, kdy se lidé rozejdou nebo třeba jen pohádají. Majitel účtu totiž může kdykoliv zbavit disponenta všech jeho práv. Je také potřeba počítat s tím, že majitel účtu zemře, což může způsobit mnoho problémů. Jakmile začnete uvažovat o společném účtu, zvažte všechna pro a proti nejen za současné situace, ale i s výhledem do budoucna.
Komentáře (7)
mBank umožňuje mít 2 spolumajitele jako jediná banka na českém trhu.
Banky umožňují manželku nebo manžela pouze jako disponenta. Disponent není na rozdíl od spolumajitele pojištěn v garančním fondu takže nemá nárok na výplatu. Takto jsme s manželkou přišli v současnosti o její podíl na vkladu. Je nám přes sedmdesát let a z celoživotních úspor nám zbyla polovina. Manželka je upoutaná na lůžko a potřebuje celodenní péči. Dopadli jsme stejně jako můj otec hostinský, který přišel o peníze při výměně peněz za komunistů 1:50. Posléze nám hospodu sebrali a bydleli jsme ve vlastním domě v pronájmu. Pro vedoucího samoobsluhy, která vznikla z hospody postavili nový byt. Nás nyní asi vystěhují z důvodu potřeby bytů pro utečence.
česká spořitelna již ke svému účtu Moje Zdravé finance nabízí i druhou kartu zdarma, již ne za 25,-kč měsíčně.
Dobrý den,
děkujeme Vám za upozornění, informaci jsme opravili.
"Co se stane, když majitel účtu zemře? Pokud je k účtu zřízené disponentské právo, může s ním disponent nakládat v rámci svých práv. "
Myslím, že by zde mělo být ještě uvedeno, že účet bude zablokován.
Článek sice vysvětluje rozdíl mezi spluvlastnictvím a disponentem, ale pak to u jednotlivých bank nijak nespicifuje :(
Účet ve spoluvlastnictví právě blokován nebude.
Unicredit NENABÍZÍ spolumajitelství účtu, tj. společný účet, k němuž máte oba dispoziční právo. Nabízí dva zcela odlišné účty se dvěma kartami, pouze vám rozdělí nutný měsíční obrat. Stačí když příjem 12000 splní oba účty společně, nikoli každý zvlášť, aby oba účty mohly být vedeny zdarma. Nenabízí tudíž vůbec nic, pouze dva zcela samostatné účty vedené zdarma pod podmínkou minimálního obratu.
Na chatu UniCredit Bank mi sdělili, že nelze mít u účtu dva spolumajitele, lze nastavit pouze disponeta.