Náhledový obrázek článku

Jaké banky umožňují placení telefonem pomocí NFC?

Veronika CvejnováAutor článku

Bezdrátová technologie NFC nám nabízí nespočet možností. Nejen, že ji můžete mít ukrytou ve svém telefonu, ale lze ji také nakonfigurovat na jakékoliv zařízení, u kterého požadujeme bezkontaktní přenos dat. Jak NFC funguje a které banky nabízí možnost placení telefonem pomocí této technologie? Náš článek vám odkryje tajemství NFC.

Co je to NFC

NFC je bezdrátová komunikační technologie. Zkratka NFC pochází z anglického spojení Near Field Communication, v doslovném překladu to znamená – komunikace na blízkou vzdálenost. Tato technologie slouží k rychlé bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. Ta musí být k sobě umístěna na krátkou vzdálenost, maximálně do čtyř centimetrů.

Toto spojení umožňuje oboustrannou komunikaci, díky tomu mohou obě zařízení vzájemně odesílat i přijímat informace. Použití technologie je naprosto zdarma. Ke svému fungování nepotřebuje ani WIFI, LTE či mobilní data.

Název NFC určitě dobře znáte ze svého telefonu, moderní smartphony ji většinou obsahují. Kromě chytrých telefonů se ale nachází například v bezkontaktních platebních kartách, tiskárnách i headsetech.

Rozdíl mezi pasivním a aktivním NFC

Pasivní NFC nepotřebuje ke svému fungování elektrickou energii. Jedná se o štítky, nálepky a další, které přenáší data při kontaktu s aktivním zařízením.

Aktivní NFC je například telefon, který potřebuje elektrickou energii. Dokáže vysílat, ale také přijímat data.

Kde lze použít NFC

NFC technologie nám nabízí široké možnosti využití. Svou funkci plní v těchto kategoriích:

Bezkontaktní platby

Kvůli bezkontaktní platbě už nemusíte vytahovat platební kartu z peněženky. K terminálu stačí přiložit odemknutý telefon se zapnutou NFC a máte zaplaceno!

Štítky a samolepky

Štítky a samolepky obsahují různá data, která lze číst i přepisovat. Data nejsou nijak uzamčena. Štítky lze například využít pro automatizaci telefonu. Při vložení mobilu do držáku v autě se vám automaticky zapne GPS. Dobrý ne?

Přenos souborů

NFC také umožňuje přenášet soubory mezi dvěma telefony. S přáteli tak můžete sdílet například hudbu, fotky či nejnovější appky.

Přenos nastavení

Tato možnost se nabízí až od Androidu verze 5.0. a říká se jí "Nastavení dotykem". Jednoduše přiložíte starý telefon k novému a automaticky se vám přenesou data. Nemusíte si je proto složitě přehrávat a ve vašem novém telefonu najdete vše, co jste měli na tom starém.

Pomocí NFC technologie můžete také…

  • Načíst slevový kód z poukázky
  • Odeslat oblíbené webové stránky kamarádovi
  • Vyměnit si vizitku s obchodním partnerem
  • Zaplatit ranní kávu či jízdu autobusem
  • Získat přístup do budovy ve vašem zaměstnání

NFC může být také součástí hodinek. Díky tomu je můžeme používat k bezkontaktnímu placení. V září 2018 byly v České republice spuštěny služby Garmin pay a FitBit Pay, prostřednictvím kterých lze právě hodinkami bezkontaktně platit. Více se dozvíte v našem článku zaměřeném na platby hodinkami.

Jak poznám, že mám NFC v telefonu

NFC může být v každém telefonu umístěno trochu jinde. Zcela určitě jej naleznete v Systémovém nastavení. Hledejte v sekci Bezdrátová připojení a sítě, případně v Připojení zařízení.

Které banky nabízí platby s NFC?

I když k nám NFC platby zavítaly již v roce 2010, banky se s nimi dokázaly plně vypořádat až teprve nedávno. V roce 2016 přišla ČSOB s novou aplikací pro Android 4.4 NaNákupy, která umožňovala placení pomocí NFC bez speciální SIM karty.

Zanedlouho ČSOB následovala Komerční banka, která vytvořila aplikaci Moje Mobilní banka. V prosinci platby pomocí aplikace však zrušila a přešla na univerzální systém Google Pay a Apple Pay.

Také Air Bank si připravila mobilní aplikaci pro bezkontaktní platby s názvem MyAir. Další bankou, která inovativně vypracovala vlastní aplikaci je Česká spořitelna. Nazvala ji Poketka.

Většina bank poté stejně nakonec přešla na oblíbené placení pomocí Google Pay nebo Apple Pay.

Air Bank

Air Bank placení mobilem podporuje. Vytvořila vlastní aplikaci MyAir, ale vlastní řešení bezkontaktního placení ke konci roku 2019 ukončila. Důvodem je zavedení plateb pomocí Google Pay a Apple Pay. Chcete se dozvědět více o bezkontaktních platbách u Air Bank? Podívejte se na jejich stránky.

Banka CREDITAS

Banka CREDITAS podporuje bezkontaktní platby mobilem za pomocí služby Google Pay a Apple Pay.

Česká spořitelna

Aplikace Poketka od České spořitelny ještě donedávna umožňovala pohodlné placení mobilním telefonem. Spořitelna se ale rozhodla toto vlastní řešení NFC plateb ukončit a provozovat jej pouze přes Google Pay a Apple Pay.

ČSOB

ČSOB také vytvořila vlastní aplikaci s názvem DoKapsy, která umožňuje snadné vložení karty do Google Pay. Banka podporuje také Apple Pay.

Fio banka

Fio banka nabízí možnost platit mobilem pomocí Google Pay i Apple Pay.

J&T

Banka J&T umožňuje NFC platby prostřednictvím Google Pay i Apple Pay.

Komerční banka

Jak jsme zmínili, Komerční banka nabízela aplikaci Moje Mobilní banka. Platby pomocí NFC prostřednictvím této aplikace však zrušila a v roce 2017 spustila mobilní platby přes Google Pay, následně zavedla také platby pomocí Apple Pay.

mBank

Platby mobilem přes Google Pay a Apple Pay podporuje také mBank.

Moneta Money Bank

Také Moneta Money Bank podporuje bezkontaktní placení prostřednictvím Google Pay a Apple Pay.

Poštovní spořitelna/Era

Poštovní spořitelna měla do března 2020 vlastní aplikaci s názvem NaNákupy, kterou nahradila novou aplikací DoKapsy. Tato aplikace umožňuje propojení karet s Google Pay a snadné placení mobilem.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank si pro nás připravila vlastní aplikaci RaiPay pro Android, pomocí které můžete snadno platit mobilem pomocí NFC. Umožňuje ale také platby pomocí Google Pay a Apple Pay.

UniCredit Bank

U UniCredit Bank nabízí obě možnosti placení mobilem, tedy jak Google Pay, tak i Apple Pay.

Rozdíly mezi placením kartou a mobilem

Bezkontaktní placení mobilem – výhody a nevýhody

  • Rychlá bezkontaktní platba bez hledání karty (telefon vždy po ruce)
  • Stačí mít zapnutý telefon, který nemusí být při bezkontaktních platbách onlineNevyžaduje wifi připojení ani data
  • Do aplikace si můžete nahrát více kreditek pod jedním kódem
  • NFC platby umožní platit třeba i prostřednictvím chytrých hodinek
  • Platba do 500 Kč vyžaduje rozsvícení displeje, při platbě nad 500 Kč je nutné odemknout telefon
  • U některých starších terminálů bude muset uživatel stejně zadávat PIN – karty, ne telefonu
  • Ne každý má smartphone s kompatibilním operačním systémem
  • NFC ještě nelze použít pro výběr u všech bankomatů

Platby platební kartou

  • Lze použít v jakémkoliv terminálu, vydávají ji všechny banky
  • Lze jí platit i na internetu, používat s PayPalem apod.
  • U plateb nad 500 Kč musíte zadávat PIN, někdy i u nižších částek
  • Kartu, kterou ztratíte, lze snadno zneužít
  • Nutnost nosit s sebou peněženku s kartou – mít ji neustále u sebe

Bezpečnost NFC plateb

Placení mobilním telefonem pomocí NFC skýtá několik docela významných bezpečnostních výhod. Při platbě totiž nedochází k odeslání čísla vaší platební karty, ani se neukládá do telefonu. Vygeneruje se virtuální kód, který se přiřadí k dané transakci.

U částek do 500 Kč je nutné telefon pouze rozsvítit, nad 500 Kč jej musíte odemknout, v některých případech zadat PIN karty. Další výhodou je, že při ztrátě telefonu lze aplikaci na dálku uzamknout nebo smazat její obsah. Tudíž se vyhnete blokaci karty a vystavení nové.

Nahradí NFC klasické platební karty? Jakou má budoucnost?

Od roku 2010, kdy byla technologie NFC spuštěna, se mnohé změnilo. Banky se v tomto ohledu začaly výrazně rozvíjet a většina z nich podporuje platby prostřednictvím Google Pay a Apple Pay. Některé dokonce vytvořily vlastní aplikaci, umožňující platby telefonem s pomocí NFC, ale většina z nich stejně nakonec přešla na oblíbené Google a Apple Pay.

Systém NFC se zdá být poměrně bezpečným a praktickým řešením, proto nevidím důvod, proč by nemohl do budoucna výrazně konkurovat bezkontaktním kartám, případně je plně nahradit. Vše záleží pouze na nás, samotných uživatelích, jak moc toužíme po tak významném usnadnění.

Srovnání běžných účtů 2024
82 100 0

Komentáře (2)

Tak zatím nic moc, není to spolehlivé, a nedá se na to spolehnout, možná v budoucnosti to bude lepší, tak byl to pokus o něco co nefunguje, proto se vrátím ke kartám, možná za 10 let to bude lepší.

Bohužel, mne platby kartou a mobilem stále neuspokojují, nebotˇtím ztrácím přehled o svých utratách.Upřednostila bych, kdyby byla možnost převodu určité částky,kterou hodlám během měsíce utratit, z účtu na kartu či mobil .V aplikaci by se mi po každém nákupu zobrazilo kolik peněz zbývá.Jsem stará škola, která chce mít přehled o svých financích, a proto mi nezbývá nežli stále na počátku měsíce vybrat a průběžně utrácet hotovost......

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí.
Jméno
Email
Srovnání běžných účtů 2024