Bezpečnostní schránky – jak fungují a kde je najdete?
O bezpečnostních schránkách se moc neví a ani se o nich moc nemluví. Ovšem stále existují a mohou se hodit. Můžete do nich schovat poklad, hodnotný šperk nebo rodinný recept na štěstí. Kolik stojí a kdo je pronajímá?
Jak fungují bezpečnostní schránky?
Bezpečnostní schránka vypadá jako malý trezor. Zájemci si ji mohou pronajmout a uložit si do ní předměty, které pro ně mají nějakou hodnotu a z různých důvodů se bojí mít je mít doma. Tuto službu nenabízí úplně všechny banky, protože není úplně běžnou součástí bankovních služeb.
Obvykle také není možné si pronajmout schránky v bance, pokud nejste její klient. Možnost pronájmu bezpečnostní schránky nabízí Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Oberbank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
Zároveň je potřeba upozornit na to, že ne každé obchodní místo konkrétní banky má své bezpečnostní schránky. Důvodem je velikost pobočky i to, že bezpečnostní schránky musí být dobře zabezpečeny.
Při výběru schránky můžete volit z několika velikostí a pronajmout si ji na dobu určitou i na dobu neurčitou.
Co můžete do schránky uschovat?
Jak již bylo řečeno, bezpečnostní schránky slouží k uschování cenných věcí. Může tam mít třeba šperky, zlatou cihlu, ale i první zub svého dítěte. Často do nich lidé dávají různé dokumenty (manželskou smlouvu, závěť apod.).
Uložit do schránek v drtivé většině případů nemůžete zbraně, střelivo či snadno výbušné předměty, věci podléhající zkáze nebo něco, co může schránku poškodit.
Vítané nejsou ani předměty, které potřebují ke svému uchování nějaké specifické klimatické podmínky a ty, u kterých by jejich úschova byla v rozporu s obecným zájmem nebo s obecně závaznými předpisy. Banka může ukládané předměty prohlédnout, aby měla jistotu, že do schránky nepřijdou věci, které tam nepatří.
Obchodní banka mívá stanovený peněžní limit, který nesmí vaše uschované věci přesáhnout (např. pět miliónů korun). Vy máte právo určit další osoby, které budou mít k vašim věcem přístup.
Za uschovaný majetek banka v plné míře zodpovídá v souladu se zákony a uzavřenou smlouvou. Váš majetek ve schránce nesmí být poškozen nebo zničen.
Jak se dostanete ke svým věcem?
V bance se klient musí prokázat svým podpisem podle podpisového vzoru, musí mít vlastní klíč a vědět heslo. Banka si také ověří jeho totožnost. Bankéř provede kontrolu a schránku "předodemkne". Poté je klient ponechán v soukromí. Zaznamenává se čas příchodu a odchodu.
Kdo chce víc soukromí, musí se vydat někam mimo banky. Například 24Safe poskytuje zcela anonymní přístup. Klient potřebuje kartu s PINem, klíč a své prsty (může se prokazovat otiskem prstu). Ve všech případech je v prostoru schránek vždy jen jeden klient.
Výhodou nebankovních bezpečnostních schránek je ta, že obvykle nemají zavírací hodiny a vy si můžete pro své poklady dojít kdykoliv. Naopak do banky můžete přijít pouze v jejich provozní době.
Bezpečí vašich cenností
Váš majetek ve schránce není automaticky pojištěn jako třeba vklady. Předměty ve schránce ale patří klientovi, tedy vám, takže v případě krachu banky by neměl být problém s jejich vydáním.
Trezorové místnosti bývají zabezpečené proti požáru a dalším živlům a hlídané. Bezpečnost je zajištěna velmi dobře. Přesto se většina bank ještě jistí a uschovaný majetek pojišťuje proti odcizení, vandalismu nebo živelní pohromě. Válečné události nebo terorismus pojištěné nejsou.
Kolik bezpečnostní schránky stojí?
Cenu za pronájem schránky si stanovuje banka. Závisí na její velikosti i na výši pojištění uchovaných předmětů. Pokud si chcete pronajmout malou schránku jen na nějaké drobnosti, zaplatíte za rok od 726 korun až do 6 000 korun. Levnější úschovu poskytne ČNB, u které nejmenší schránky stojí 633 korun. U ní si mohou schránku pronajmout pouze právnické osoby.
Počítejte také s vratnou kaucí za klíče. Raiffeisenbank požaduje 1 000 Kč, UniCredit Bank 2 000 Kč. Pokud na konci pronájmu vrátíte klíče v pořádku, peníze dostanete zpět.
Co když ztratíte klíč?
Když ztratíte klíč od bezpečnostní schránky, ihned to nahlaste pracovníkům banky. Tam obstarají odborné a násilné otevření schránky, výměnu zámku a zhotovení nového klíče. To vše na vaše náklady. U otevření vaší pronajaté schránky byste určitě měli být přítomni.
V den, kdy vám skončí pronájem nebo v určité lhůtě, musíte schránku vyklidit. Když to neuděláte, má banka pravomoc skříňku násilně otevřít (za přítomnosti nezúčastněných osob).
Které banky nabízí pronájem schránek?
Banka | Cena za pronájem od – do | Limity |
Česká spořitelna130 poboček |
726 – 24 200 Kč | nemá pojištění |
ČSOB87 poboček |
1 200 – 7 200 Kč | pojištěno na 800 000 Kč |
Komerční banka |
1 500 – 4 500 Kč |
pojištění do 1 mil. nebo 10 mil. Kč |
Oberbank na všech svých pobočkách |
1 000 – 3 000 Kč | pojištěno na 100 000 Kč |
Raiffeisenbank32 poboček |
6 000 – 10 000 Kč | pojištění do 500 000 Kč |
UniCredit Bank19 poboček |
3 025 – 12 100 Kč |
pojištění do 500 000 Kč |
Vyplatí se pronájem bezpečnostní schránky?
Vyplatí se vůbec bezpečnostní schránka? Není lepší nechat si rovnou zabudovat domů trezor? Rozhodně se dá říct, že je to pohodlnější. Ovšem ne úplně nejlevnější. Něco stojí samotný trezor. Čím je větší a bezpečnější, tím je i dražší. Počítejte s investicí v tisících i desetitisících. A nemálo peněz zaplatíte i za zabudování trezoru u vás doma.
Nevýhodou je ovšem bezpečí. Banka má takové bezpečnostní zajištění, kterého vy doma nikdy nedosáhnete. Navíc mívá věci ve schránkách pojištěné. Doma si cennosti také můžete dát do pojistky, ale její platba se okamžitě zvedne. Také existuje riziko, že jednou přijdete z dovolené a ve zdi na vás bude čekat jen temná díra.