Historie stavebního spoření – 18. století až dosud
Stavební spoření. Každý jistě ví, o co se jedná. Kdyby se vás však někdo zeptal: "A kde stavebko vlastně vzniklo." Málokdo je na tuto otázku schopný odpovědět. Určitě to není nic špatného, ani nic co by vás mělo trápit. Avšak pro ty zvídavější jsem zde připravil stručnou odpověď. Pojďme se podívat na historii stavebního spoření!
Jak vzniklo stavební spoření?
Stavební spoření spatřilo první paprsky světa koncem 18. století v Anglii. Jednalo se v podstatě o spolek lidí, kteří vkládali své peníze do jednoho fondu. Z toho pak podle potřeby financovali své bydlení.
Historicky první stavební spořitelna byla založena v Birminghamu v roce 1775 a jmenovala se Building Society. Tento spolek fungoval na základě vkladů jeho členů, přičemž z těchto vkladů byly poté financovány jejich úvěry na bydlení.
Pro veliký úspěch se stavební spoření začalo objevovat i v Německu, kde se setkalo s prvními úpravami. První spořitelna zde byla založena pastorem von Bondeschwinghem roku 1885. Spořitelna nesla název Spořitelna pro každého.
Největší rozkvět stavebka pak Německo zažilo až v letech 1924–1929. Georg Kropp zde založil tzv. Společenství přátel, které již za tři roky bylo schopné financovat první bytovou výstavbu.
První zásadní změnou v historii stavebního spoření bylo zavedení tzv. hodnotícího čísla, které bylo kritériem pro získání úvěru. Do té doby bylo vybíráno na základě losování.
Měnová reforma a hospodářský zázrak
Měnová reforma v Německu v roce 1948 odstartovala "hospodářský zázrak" a došlo k výraznému vývoji stavebního spoření. Příčina byla jednoduchá. Německu chybělo 5–6 miliónů bytů. Nic optimistického.
Avšak znamenalo to enormní poptávku po stavebním spoření. Co si představit pod slovem enormní? Dvacet let od reformy převyšoval počet uzavřených smluv 12 miliónů.
Rok 1973 pro vás může být zdánlivě nevýznamné datum. Tento rok však znamenal ustanovení jednotných podmínek pro podnikání v oblasti stavebního spoření. Právě totiž vstoupil v platnost zákon o stavebním spoření, který vytvořil jednotný rámec pro pravidla a podmínky v této oblasti.
Stavební spoření ve Východní Evropě
Stavební spoření se samozřejmě začalo postupně rozvíjet i na východě, zejména tedy v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku. Další státy se vzhledem k zájmu obyvatel přidávaly.
Na českém trhu ustálil stavební spoření Zákon číslo 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Ačkoliv se v případě stavebka jedná o jeden z nejmladších bankovních produktů ČR, velmi rychle získalo své nenahraditelné místo.
Dnes má stavební spoření pevnou pozici už i v Chorvatsku a Rumunsku a pomalu začíná získávat na oblibě i v Číně.
Tento zákon v podstatě vyznačuje, jak stavební spoření a stavební spořitelny budou fungovat. Během let na tomto zákoně proběhlo mnoho změn a vylepení.
Proměna stavebního spoření v ČR
Zajímá vás, jak se daří stavebnímu spoření v ČR nyní? K jakým došlo změnám a jestli se stavebko vůbec vyplatí? Přejděte na náš další článek o stavebku: Stavební spoření, aneb potápějící se loď.