Jak funguje nadnárodní společnost Mastercard?
Jak funguje nadnárodní americká společnost Mastercard International? Jaká je její historie, kde sídlí a jakými hodnotami se řídí? V našem článku se dozvíte více nejen o fungování Mastercard, ale také jsme přidali několik zajímavostí o společnosti.
O společnosti Mastercard
Mastercard International je americká nadnárodní společnost sídlící v Purchase ve Spojených státech amerických. Jedná se o vydavatelskou karetní společnost, jejíž hlavním předmětem je poskytování finančních služeb a zpracování plateb platebními kartami své značky – Mastercard.
V nabídce jejích karet nalezneme karty debetní, kreditní a předplacené. Některé z karet Mastercard nabízí službu cashback, pomocí které je možné získat část peněz z transakce u obchodníka zpět.
- Vznik společnosti: 1966
- Právní forma: akciová společnost
- Sídlo: Purchase, USA
- Počet zaměstnanců: 13 400 (2017)
Motto společnosti je:
Jsou věci, které si za peníze nekoupíte. Na vše ostatní je tady MastercardMastercard
Více o Mastercard můžete čerpat z Wikipedie.
Historie společnosti
Mastercard International se zrodila v roce 1966 ještě pod názvem jako Interbank Card Association. S tímto názvem se společnost ztotožňovala do roku 1969, kdy se přejmenovala na Master Charge a tento název užívala do roku 1979. Možná se ptáte, co stálo za jejím vznikem?
Byla vytvořena aliancí několika regionálních asociací bankovních karet v reakci na BankAmericard, vydanou Bank America, ze které se následně stala Kreditní karta Visa, vydaná společností Visa Inc. Že by konkurenční boj?
Pokud se zaměříme na konkrétní osobnosti společnosti Mastercard, můžeme zmínit jména Raymond Tanenhaus a Stanley Benovitz, kteří stojí za jejím založením. Následně byla vlastněna bankou United California Bank a poté se přeměnila na sdružení bank.
Roku 2006 se poté stala veřejně obchodovatelnou akciovou společností. Aktuálně je společnost Mastercard WorldWide vlastněna více než 25 000 finančními institucemi.
Zajímá vás, jak si vedla v počátcích zrodu konkurenční společnost Visa? Přečtete si článek společnosti Visa.
Jak Mastercard funguje?
Účelem Mastercard je práce na propojení a posílení inkluzivní digitální ekonomiky, z níž bude mít prospěch celý svět. A to zejména díky tomu, že transakce budou bezpečné, jednoduché, chytré a snadno přístupné.
Inovace a skvělá řešení společnosti pomáhají jak jednotlivcům, tak i finančním institucím, vládám a podnikům dosáhnout jejich potenciálu. Síla společnosti spočívá v kolektivní energii a neustálém odhodlání poskytovat kvalitní hodnoty, ať již spotřebitelům, akcionářům i podnikům.
Zní to až moc dokonale? Aby se společnosti podařilo udržet doslova na minovém poli mezi konkurencí, musela svou strategii vyladit k plné dokonalosti. Prodělala si mnoho změn, přešlapů, ale také propojení, která ji vynesla na výsluní.
Platební karty Mastercard jsou akceptovány ve více než 200 zemích a společnost působí prostřednictvím 25 000 partnerských společností prakticky po celém světě. Dle počtu provedených transakcí je Mastercard hned druhá za Visou. CEO společnosti je již deset let Ajaypal Singh Banga. Předsedou společnosti pak je Richard Haythornthwaite.
Jak funguje platební karta? Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte vše o šikovné věcičce, kterou nosíme stále u sebe.
Kde Mastercard působí?
Společnost Mastercard působí ve více než 210 zemích po celém světě. Jedná se o významného poskytovatele platebních služeb, který podporuje své členy po celém světě a nabízí širokou škálu inovativních služeb.
Celosvětově uznávanou a přijímanou karetní značkou tak je Mastercard a také Maestro. Požádat o kreditní kartu lze tedy pouze vydavatele – banku či finanční společnost.
Mezi vydavatele Mastercard v ČR se řadí:
Air Bank | ČSOB | Komerční banka |
Essox | mBank | Cofidis |
Raiffeisenbank | Commerzbank | Fio banka |
Česká spořitelna | Moneta Money Bank | UniCredit Bank |
Home Credit | J&T BANKA | Banka CREDITAS |
Zajímavosti o Mastercard
Karetní společnosti musely v minulosti spojit síly
Konkurenční BankAmericard v počátcích tak trochu lhala o svých ziscích, aby tak zabránila nově vznikající konkurenci. Tato strategie jí však vycházela pouze do roku 1966, kdy byl její zisk tak obrovský, že jej nešlo dál skrývat. Zavedení nových karet se tak od roku 1966 rozjelo na plné obrátky.
Do tohoto roku bylo na území USA zavedeno pouze 10 nových kreditních karet. Poté, co se v roce 1966 úspěšnost BankAmericard provalila, se za pouhé dva roky zavedlo více než 440 nových kreditek!
Vzhledem k tomu, že v 15 státech USA dominovalo tzv. jednotkové bankovnictví (banky mohly fungovat pouze na jednom místě a byly tak nuceny zůstat malé), většina bank se tak rozhodla spojit své síly do regionálních asociací.
Připojením k regionální asociaci mohla jednotková banka rychle přidat do své řady finančních produktů kreditní kartu a umožnilo to agregovat své zákaznické základny a obchodní sítě.
Interbank se snažila dostat do povědomí
Právě tímto způsobem se v roce 1966 spojilo několik regionální asociací a vytvořilo InterBank Card Association. Značka Interbank se původně vyznačovala malým nenápadným písmenem uvnitř kruhu v pravé dolní části každé platební karty.
Zbytek designu byl výsadou každé vydávající banky. Toto malé a nevýrazné logo však nenapomáhalo vytváření celostátního povědomí o značce, aby mohlo dostatečně konkurovat BankAmericard. Proto Interbank v roce 1969 vyvinula národní značku Master Charge.
Mastercard spojila síly s Apple
V roce 2014 spojila společnost Mastercard síly s gigantem Apple, a to za jediným účelem: začlenit novou funkci peněženky do nových modelů iPhone. To uživatelům umožní snadnější používání karet.
Mastercard si libovala ve změnách loga
Společnost Mastercard za "svůj život" několikrát měnila logo a design své značky. Jedna z těchto změn se uskutečnila v roce 2006, kdy ke dvěma kruhům v logu přidala třetí kruh a současně byl představen nový firemní slogan: "The Heart of Commerce".
Podobné změny se udály i v roce 2016, kdy firma představila nový firemní rebranding, změnila název své služby v logu z "Mastercard" na psané malými písmeny: "mastercard" a odstranila třetí disk.
Zatím poslední změnou v logu byla ta v roce 2019, kdy společnost ze svého loga odstranila název mastercard. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Ono se to samozřejmě snadno zjednodušuje, když jste celosvětově známá společnost.
Visa versus Mastercard
Nekonečný boj pokračuje dodnes. Ačkoliv jsou platby za pomocí karty Mastercard rychlejší, Visa je celosvětově nejoblíbenější. A to i přes to, že obě společnosti mají zhruba stejný počet míst, kde je lze používat. S Visou je údajně realizováno dvakrát tolik transakcí než s Mastercard.
Plusem Mastercard jsou naopak drobet výhodnější směnné kurzy, kdy při celosvětovém srovnání vychází zhruba v 70 % případů výhodněji platba s Mastercard. Jedná se však o haléřové rozdíly. Pro zajímavost, Visa je výhodnější ve Spojených státech, u nás v Evropě se vám více vyplatí Mastercard.
True Name – nová platební karta
Ještě v průběhu roku 2020 chce Mastercard uvést na trh novou platební kartu True Name. Ta by podle všeho měla umožnit držitelům používat jejich genderovou identitu. Mastercard tím chce podpořit trans a nebinární komunity a současně tak vyzvat ostatní společnosti, aby se k této iniciativě připojily.
Karta True Name nese jméno, jakému držitel dává přednost. Je tedy určena všem, kdo z jakéhokoliv důvodu nesouhlasí s identitou, uvedenou na jejich platební kartě a tato identita jim způsobuje nepříjemné situace.
Nabídka platebních karet
Pojďme se společně podívat, jaké produkty Mastercard nabízí. Pro podrobné vysvětlení rozdílů mezi jednotlivými druhy karet mrkněte na náš článek Druhy platebních karet.
Debetní karty
Jsou určené pro čerpání vlastních peněz a popřípadě povoleného debetu.
- Mastercard Standard – mezinárodně uznávaná bezkontaktní karta
- Mastercard Gold – zlatá karta pro ty, kdo chtějí více
- Mastercard Platinum – exkluzivní platinová karta pro náročné
- World Mastercard – nejvyšší úroveň mezi prémiovými kartami
- Maestro – elektronická platební karta
Kreditní karty
Umožňují platby za zboží a služby pomocí kreditního úvěru. Klient získá praktické benefity.
- Mastercard Standard – platby bez obav kdekoliv na světě
- Mastercard Gold – nadstandard pro všechny, kdo chtějí "lepší" služby
- Mastercard Platinum – exkluzivní kreditní karta
- World Mastercard – flexibilní světová karta pro objevování míst
- World Elite Mastercard – exkluzivní prémiový balíček
Předplacené karty
Bezhotovostní převody, platby nebo darování určitých částek. Stačí nabít a můžete platit.
- Předplacená karta Mastercard – absolutní kontrola nad výdaji
Vhodné pro kapesné, jako finanční rozpočet na cestu, jako dárková karta. Je přijímána po celém světě a je bezpečná.
Programy a další služby
- Priceless Specials
- Priceless Cities
- Mastercard Lounge
- Digitální peněženka
Zajímá vás, jak si vedou jednotlivé banky s jejich platebními kartami? Pak se určitě přesuňte na náš článek: Platební karty u jednotlivých bank. Kde se určitě vyplatí?
Komentáře