Do Čech přišla platba hodinkami, jak to funguje?
Češi si oblíbili bezkontaktní placení kartou i telefonem. Teď ale přichází na trh další novinka, placení hodinkami. V září 2018 k nám totiž dorazila služba Garmin Pay a FitBit Pay. A ačkoliv jsme předtím již měli možnost hodinkami zaplatit se službou Google Pay, nyní to bude zase o něco pokročilejší. Jak taková platba funguje a přináší nějaké výhody?
Také pomocí telefonu se službou NFC je možné bezkontaktně zaplatit. Tomu jsme se důkladně věnovali v článku Jaké banky umožňují platby pomocí NFC.
Jak funguje platba hodinkami?
Ráno si jen tak vyběhnout pro kávu a nechat doma telefon i peněženku? Ještě nedávno by to bylo nereálné, ale s hodinkami s NFC na ruce už je to obraz blízké budoucnosti – nebo spíš přítomnosti. V hodinkách totiž stačí pouze zadat čtyřmístný kód, přiložit je k terminálu a máte zaplaceno!
Platbu pomocí Garmin Pay nebo FitBit Pay u nás jako první podporovala Moneta Money Bank. Postupně se však přidaly další banky.
Co je pro platbu hodinkami třeba? Je nutné mít u banky aktivovanou platební kartu. K platbě hodinkami potřebujete hodinky Garmin nebo FitBit, které podporují službu NFC.
Jaké banky/služby platby hodinkami podporují?
- Air Bank
- Banka Creditas
- Curve
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Fio banka
- Komerční banka
- Moneta Money Bank
- mBank
- Raiffeisenbank
- Revolut
Vybírat můžete z následujících typů hodinek
FitBit
- FitBit Ionic
- FitBit Versa
- Chytrý náramek FitBit Charge 3 Special Edition
Garmin
- Garmin D2 Delta
- Garmin Vívoactive 3
- Garmin Forerunner 645
- Garmin Fenix 5 Plus
Jak postupovat při instalaci
Do mobilního telefonu si uživatel stáhne a nainstaluje aplikaci Garmin Connect nebo FitBit (dle značky hodinek). V aplikaci vybere typ hodinek, do kterých chce přidat kartu a zvolí čtyřmístné heslo pro placení.
Poté si pouze určí ověřovací metodu pro přidání karty, zadá údaje z plastové karty a odsouhlasí podmínky používání služby. Tím je vše připravené k použití. Hodinkami je možné platit na místech označených logem bezkontaktních plateb.
Platba hodinkami
Samotná platba probíhá jednoduše, ale není to stejné jako s kartou či telefonem. Uživatel musí nejprve na hodinkách stisknout ikonku Garmin Pay a zadat čtyřmístný kód. Zobrazí se ikona karty a začne odpočítávání 1 minuty.
Do konce časové míry je nutné stihnout přiložit hodinky k platebnímu terminálu a zaplatit. Poté stačí počkat na potvrzení platby na displeji hodinek i na terminálu.
Bezpečnost placení hodinkami
Platba hodinkami prostřednictvím služeb Garmin Pay a FitBit Pay je maximálně zabezpečená, a to díky tzv. tokenizaci, která nahrazuje citlivé údaje z platební karty jedinečným identifikátorem – tokenem. Platba je odesílána pod tímto speciálním ID, a díky tomu nemá nikdo přístup k citlivým informacím, jako je číslo účtu, datum platnosti a bezpečnostní kód.
Další bezpečnostní výhodou je aktivita peněženky pouze na vaší ruce. Sundáte-li hodinky z ruky nebo je pouze lehce nadzvednete od zápěstí, dojde k uzamčení a kód musíte zadávat znovu. V případě odcizení, ztráty či zneužití je toto bezpečnostní opatření jednoznačnou předností.
Výhody a nevýhody
Platba hodinkami je sice velmi vychvalována, ale stejně jako ostatní novinky, i ona má nějaké mouchy, které je potřeba ještě vychytat.
Výhody
- Ideální na sport, hodinky máte stále při sobě
- Platba je snadná a pohodlná
- Bezpečný způsob placení
- Při odcizení je nelze zneužít
Nevýhody
- Zdlouhavější provedení platby nežli telefonem či kartou
nutnost odemknout, vyhledat aplikaci, zadat PIN a pak do 1 minuty zaplatit
Ulehčí nám hodinky život?
Ačkoliv platbu hodinkami podporuje méně bank, nežli tomu je u Google Pay a Apple Pay, věříme, že ještě budou následovat další bankovní společnosti. Cokoliv, co nám pomůže usnadnit život, vítáme s otevřenou náručí. Češi jsou dokonce druhý národ, který nejvíc používá bezkontaktní platební karty.
Hodinky tak pravděpodobně budou další v řadě, jež v Čechách zažijí obrovský boom. Svoje využítí naleznou při sportu, výletování nebo jakékoliv akci na "poslední chvíli", při níž vyrazíme z domu často bez peněženky a někdy i bez telefonu.
Mrkněte také na naše články o bezkontaktních platebních službách Google Pay a Apple Pay!