Náhledový obrázek článku

Jak funguje pojištění hospitalizace a vyplatí se vám?

Veronika CvejnováAutor článku

Hospitalizace v nemocnici není vůbec příjemnou záležitostí. Na druhou stranu, pokud víte, že máte pojištění hospitalizace, po finanční stránce můžete být v klidu. Jak připojištění hospitalizace funguje a má cenu si ho vůbec sjednávat?

Funkce pojištění hospitalizace

Pojištění denních dávek během hospitalizace nabízí téměř všechny pojišťovny. Sjednat si ho můžete samostatně nebo jako připojištění k životnímu pojištění.

Toto pojištění kryje hospitalizaci následkem úrazu, nemoci, těhotenství nebo porodu.

Jak probíhá sjednání pojištění

Sjednání pojištění hospitalizace je opravdu snadné. Pojišťovny pro sjednání obvykle ani nepožadují zdravotní potvrzení od lékaře. Před podpisem smlouvy pouze stačí vyplnit dotazník nebo podepsat prohlášení o svém zdravotním stavu.

Vstupní věk se obvykle pohybuje od narození až do věku 72 let. Některé pojišťovny však délku věku neomezují. Při samotném sjednání smlouvy si poté jednoduše zvolíte pojistnou částku, která vám bude vyplacena denně.

Proto obdobně jako u denního odškodnéhopracovní neschopnosti volíme částky: 100 Kč, 20 Kč, 300 Kč, 400 Kč či 500 Kč/den. Samozřejmě je možné zvolit i vyšší, v takovém případě po vás pak pojišťovna bude chtít dokazovat příjmy. Nejvyšší denní dávka činí kolem 3 000 Kč.

Tato námi stanovená suma pak bude vyplácena za každý den, který strávíme na nemocničním lůžku. Od denní dávky se pak samozřejmě odvíjí roční pojistné.

Co je pojištěním obvykle hrazeno?

  • Hospitalizace
  • Rehabilitace
  • Pobyt v LDN či hospicu

Výše pojištění je pro ženy i muže od roku 2012 stejná. Pojištění hospitalizace může být součástí některých platebních karet. Pojistné je obvykle vypláceno až od 2. dne pobytu v nemocnici.

  • Tip. Dejte si pozor na tzv. retenční období, kterým se pojišťovny chrání. To obvykle platí 3 měsíce od podpisu smlouvy, ale může být 1 měsíc až 8 měsíců. V tomto období, které je dané ve smluvních podmínkách, vám pojišťovna pojistné plnění nevyplatí. Pojišťovna se tak chrání před podvodníky.

Má toto pojištění smyl?

Úrazová smlouva jistě na připojištění hospitalizace nestojí. Není tedy důvod klást mu vyšší důležitost než ostatním připojištěním. Na druhou stranu doporučujeme hospitalizaci vždy do smluv klientů vložit. Ptáte se proč?

U tohoto připojištění je velmi výhodný poměr ceny a výše připojištění. Lépe se to ukazuje na konkrétní kalkulaci, ovšem toto připojištění se v celkové ceně opravdu ztratí. Navíc v případě, že si v nemocnici poležíte delší dobu, může se vám takové pojištění jistě hodit.

Závěr

Řekněme, že se jedná o nejméně důležité připojištění z celé smlouvy. Ovšem vše kolem nás funguje jako celek. To platí i pro vaši úrazovku.

Zajímají vás podrobnosti ohledně nastavování smluv? Nebojte se nám napsat. Rádi vám poradíme a vše detailně vysvětlíme.

Také by vám mohli pomoci články: Jak správně nastavit úrazové pojištěníVše o úrazovém pojištění.

Chci kvalitní úrazovou smlouvu

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí.
Jméno
Email