Náhledový obrázek článku

Změny v povinném ručení 2024

David LínAutor článku

Musí mít elektrokola a elektrokoloběžky povinné ručení? Končí možnost napsat vozidlo „na rodiče“? Jak se mění minimální limity v povinném ručení? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v článku.

K čemu slouží povinné ručení?

Povinné ručení, či přesněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, slouží ke krytí škod, které při nehodě způsobí viník ostatním účastníkům nehody. Zpravidla se jedná o škody na zdraví a majetku, případně právní zastoupení a ušlý zisk. Takové škody se při vážnější dopravní nehodě mohou vyšplhat i na desítky miliónů korun.

Díky povinnému ručení nemusí viník nehody zaplatit veškeré škody, ale pouze případnou spoluúčast. Zbytek zaplatí pojišťovna. Povinné ručení je povinně smluvní pojištění, tedy každé vozidlo, které odpovídá definicím dle legislativy musí mít toto pojištění sjednané. Pokud potřebujete sjednat nebo zlevnit vaše povinné ručení, můžete to udělat na srovnávacím portálu, na který jsme dělali recenzi.

Navýšení limitů povinného ručení

Při sjednání povinného ručení se vždy zvolí maximální limity plnění, tedy částky, do kterých pojišťovna kryje škody. Nad tyto limity pojišťovna neplní a viník musí škodu doplatit z vlastní kapsy. Tyto limity činily do roku 2023 minimálně na škodu na zdraví 35 miliónů Kč a na škodu na majetku také 35 miliónů Kč.Ve smlouvách se uvádí 35/35 Jelikož se jednalo o zákonem dané minimální limity, bylo možné (a taky vhodné) si tyto limity zvýšit až na 200 miliónů Kč.

Kvůli inflaci a posunu životního standardu začal být limit 35/35 mil. čím dál ve více případech nedostačující a viníci větších dopravních nehod museli nést finanční následky. Proto legislativa od 1. 1. 2024 nařizuje zvýšení limitů na min. 50 mil. pro škody na zdraví a 50 mil. pro škody na majetku. V praxi je lepší mít v povinném ručení limity ještě vyšší, jelikož většinou smlouvu moc nezdraží, ale pokryjí případné škody, které by pro vás mohli být likvidační.

Nehoda přijde viníka draho

Majetková škoda totiž nemusí vzniknout jen na nabouraném vozidle, ale také na dalších vozidlech při hromadné nehodě nebo na infrastruktuře. Dále se kompenzuje škoda na zdraví, která obnáší léčebné výlohy a odškodnění. Například odškodnění za zmařený život se aktuálně pohybuje kolem 17,5 miliónů Kč. Tedy v případě „zmrzačení“ více osob při jedné dopravní nehodě, nemusí stačit ani limity 50/50 miliónů.

Zeleným kartám odzvonilo

Zelená karta již dávno není zelená a od roku 2021 nemusí být ani papírová. Tento doklad, prokazující sjednané povinné ručení, museli řidiči vozit ve vozidle a mít ho k dispozici k případné silniční kontrole. V opačném případě hrozila řidiči pokuta až 3 000 Kč. Od roku 2021 stačilo mít zelenou kartu k dispozici např. v mobilu.

Od roku 2024 není potřeba mít zelenou kartu u sebe vůbec. Policie má náhled do databáze České kanceláře pojistitelů, ve které si veškeré údaje o pojištění vozidla mohou dohledat sami. To ovšem neplatí pro cesty do zahraničí. Tam je potřeba mít stále k dispozici zelenou kartu k předložení.

Kdo nově musí mít povinné ručení?

Povinné ručení bude nově povinné pro motorová vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 25 kilometrů za hodinu a dále motorových vozidel s konstrukční rychlostí přes 14 kilometrů za hodinu, která váží více než 25 kilogramů. To se týká především elektrických koloběžek, vozítek segway, ale také třeba zahradních traktůrků nebo sněžných skútrů.

Tahle nová povinnost má zajistit hladký průběh vymáhání škod, pokud vám například způsobí nehodu jezdec na elektrokoloběžce. Ten doposud musel případné škody platit z vlastní kapsy a pokud na to neměl, poškozený měl smůlu. Nyní díky povinnému ručení bude škody způsobené těmito vozidly hradit pojišťovna.

Elektrokola o vlásek unikly

Povinné ručení nemusí být sjednáno pro vozidla, která se pohybují pomocí lidské nebo zvířecí síly a vznášedla. Dále pak pro elektrokola, jelikož dle ministerstva financí je hlavním zdrojem pohybu lidská síla. Také pro invalidní vozíky není nutné sjednávat povinné ručení, pokud je řídí výlučně osoba s tělesným postižením. Dále nemusí povinné ručení být sjednáno pro vozidla pohybující se výhradně v uzavřeném objektu – například na soukromém pozemku nebo na motosport závodech.

Konec „psaní auta na rodiče“?

Běžnou praxí, zvlášť u mladých řidičů, je registrování auta na své příbuzné, většinou rodiče, z důvodu výrazně levnějšího pojistného za povinné ručení. Ostřílení řidiči mají totiž zpravidla načtené bonusy a platí tak nižší pojistné. Naopak mladý řidič, který má krátkou nebo žádnou řidičskou historii, bude mít pojistné spíše vysoké.

Odpovídá provozovatel

Od roku 2024 přechází povinnost sjednat povinné ručení z majitele na provozovatele vozidla, tedy na osobu, která má dle definice právní a faktickou možnost dispozice s dopravním prostředkem. Správně by mělo být tedy sjednáno povinné ručení na osobu, která vozidlo používá a má právo určovat kdo a kdy bude vozidlo používat. Změna se může dotknout například těch, kteří mají auto na leasing. Jelikož jsou provozovateli vozidla, povinné ručení bude psáno na ně místo na leasingovou společnost jako doposud.

V praxi však může provozovatel své vozidlo libovolně půjčovat a tak možnost „napsat auto na taťku“ zůstává, jen se stává ještě méně oficiální možností, než byla dosud. V praxi to ale skoro nic nezmění a lidé budou dále pojišťovat auta na své rodinné příslušníky, aby ušetřili. Mějte však na paměti, že jednou může přijít doba, kdy budete chtít auto napsat na sebe a vysokému pojistnému se stejně nevyhnete, pokud jste nikdy na sebe neměli sjednané povinné ručení.

Závěrem

Novela zákona přinesla řadu změn. Pozitivně hodnotíme navýšení minimálních limitů z důvodu ochrany jak poškozených, tak viníků nehod. Potěšila také možnost nemuset řešit přítomnost zelené karty v autě, díky propojené databázi do které dostala policie přístup.

Diskutabilní je povinnost pojištění elektrokoloběžek a dalších vozidel, nicméně tato změna by opět měla vést k větší finanční ochraně všech zúčastněných v případě nehody. Mnohým se také ulevilo, že možnost napsat auto „na rodiče“ je stále možnou variantou, jak ušetřit na pojistném. Jestliže chcete sjednat nebo zlevnit povinné ručení, můžete to udělat zde na srovnávači.

Srovnání bankovních účtů
82 100 0
Srovnání bankovních účtů