Náhledový obrázek článku

Jak funguje nadnárodní společnost Visa?

Veronika CvejnováAutor článku

Visa International Service Association – tak se nazývá známý nadnárodní gigant, který spojuje lidi prostřednictvím inovativních platebních řešení. Jak společnost funguje a jaká je její historie? Na to se podíváme v dnešním článku. Nezapomněli jsme přidat několik zajímavostí!

O společnosti Visa

Visa International Service Association je americká nadnárodní společnost, sídlící v San Franciscu v Kalifornii. Visa je provozovatelem největší světové sítě elektronických plateb a správy plateb mezi finančními institucemi či spotřebiteli.

Visa usnadňuje elektronické převody peněz prostřednictvím kreditních, debetních či předplacených karet. Jedná se o druhou největší organizaci zaměřující se na platební řešení na světě. V roce 2015 ji překonal China UnionPay na základě počtu provedených plateb kartou za rok a počtu vydaných karet.

  • Vznik společnosti: 1958 a 2007
  • Právní forma: akciová společnost
  • Sídlo: Foster City, USA
  • Počet zaměstnanců: 17 000 (2018)

Motto společnosti:

Kdekoliv chcete být. Ewerywhere you want to be.Visa

Více o Vise můžete čerpat z Wikipedie.

Historie společnosti

Visa International vznikla v roce 1958 ve Fresnu v Kalifornii ještě pod názvem programu BankAmericard. Projekt tenkrát vytvořila Bank Of America, která začala týden před spuštěním programu zahlcovat emailové schránky hromadným zasíláním nevyžádaných kreditních karet.

To přineslo obrovský úspěch a Visa se tak velmi brzy dostala do povědomí lidstva. Svůj úspěch se však snažila zakrývat, aby tak zbytečně nepřilákala novou konkurenci. To se jí sice zpočátku dařilo, ale v roce 1966 byl její zisk tak obrovský, že jej již nebylo možné dále skrývat.

Jakmile se provalil úspěch kreditních karet, další finanční instituce se začaly rapidně přidávat. Pro zajímavost, od roku 1966 za pouhé dva roky se zavedlo více než 440 nových kreditek, do té doby jich bylo zavedeno pouze 10!

Provalený úspěch přilákal nového silného konkurenta – nynější Mastercard, původně Master Charge. V reakci na konkurenční boj si Bank Of America roku 1966 zajistila licenci svého programu. Do roku 1970 se vzdala přímé kontroly a vytvořila si konsorcium s dalšími bankami, které převzaly správu. Společnost byla v roce 1976 přejmenována na Visa.

V roce 2007 Visa tvoří globální korporaci a přejmenovává se na Visa Inc., zatímco Visa Europe zůstává ve vlastnictví členů a oddělena. To se změní roku 2016, kdy se Vica Inc. a Visa Europe spojují v jednu společnost s celosvětovou působností.

Zajímá vás, jak si vedla v počátcích zrodu konkurenční společnost Mastercard? Přečtete si článek o Mastercard.

Jak Visa funguje?

Je důležité zmínit, že Visa nevydává karty a nestanovuje sazby a poplatky přímo spotřebitelům, ale své produkty poskytuje finančním institucím, které je poté používají k nabízení svých programů.

Téměř všechny transakce Visa jsou po celém světě zpracovány společností Visa Net v jednom ze čtyř zabezpečených datových center: V Ashburnu ve Virginii, v Highlands Ranch Colorado, v Londýně a v Singapuru. Tato datová centra jsou zabezpečena proti katastrofám, trestné činnosti, terorismu a mohou fungovat nezávisle na sobě.

Visa působí ve více než 200 zemích a oblastech celého světa. Na světě se používá více než 2,5 miliard platebních karet Visa a v roce 2015 se společnost pyšnila celkovým počtem transakcí dosahujícím čísla 109 miliard transakcí.

Visa provozuje síť bankomatů Plus a síť prodejních míst Interlink EFTPOS, které poskytují komerční platební řešení pro malé a střední podniky, korporace i vlády.

Inovacím jde naproti

V roce 2007 také představila tzv. Visa payWave – bezkontaktní platební technologii, díky které je možné platit na bezkontaktních terminálech pouze pomocí dotyku. Obdobou této technologie je konkurenční Mastercard Contactless a American Express ExpressPay.

Visa má také svou mobilní platební aplikaci, která umožňuje platby prostřednictvím chytrých telefonů pomocí QR kódu. Tato metoda byla poprvé představena v Indii roku 2015, poté se rozšířila po celém světě.

Jak funguje platební karta? Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte vše potřebné o fungování platebních karet.

Kde Visa působí?

Visa dnes působí ve více než 200 zemích a její produkty i služby jsou k dispozici na všech zařízeních (kartách, přenosných počítačích, tabletech a mobilních zařízeních).

Zajímavostí je, že v roce 2016 bylo v ČR vydáno 11,33 miliónu platebních karet a z toho 7 miliónů od asociace Mastercard (61 %) a 4,1 miliónů karetní společností Visa (37 %). Jak Visa, tak Mastercard navíc spolupracují s většinou bank v ČR.

Ty tak nabízejí karty od obou těchto karetních asociací. Pro klienty bank však není důležité zaměřit se na konkrétní asociaci, protože obě nabízejí víceméně identické služby.

Zajímá vás, jaké platební karty nabízejí jednotlivé banky? Podívejte se na náš článek.

Zajímavosti o Visa

Projekt Visa málem selhal

Projekt BankAmericard byl dítětem vývojového manažera a šéfa Josepha P. Williamse. Ten se snažil vynalézt úspěšné řešení jedné univerzální platební karty, která na trhu doposud chyběla. Pokoušely se o to i jiné finanční asociace, ale neúspěšně. Williams se zařekl, že se vyhne chybám předchozích asociací a vytvoří něco, co skutečně funguje.

Zkouška v roce 1958 proběhla hladce, ale poté začal zájem o karty na trhu prudce klesat. Program, který vytvořil Williams, byl plný problémů, jež nebyl schopný řešit, protože sám předtím nikdy nepracoval v úvěrovém oddělení banky, a navíc byl příliš seriózní.

Věřil tak v základní dobrotu klientů banky, což se mu velmi vymstilo. Z celkového počtu vydaných kreditních karet 22 % účtů bylo delikventních a 4 % se dále vyšetřovali. Došlo k mnoha podvodům s kreditními kartami. Williams to neusnesl a rezignoval.

BankAmericard způsobila všeobecný rozruch

Novináři a politici začali rozdmýchávat obecný rozruch vůči zmíněné nové platební kartě, a to zejména, když bylo prohlášeno, že držitel karty nese odpovědnost za veškeré poplatky, a to i ty, které jsou výsledkem podvodu.

BankAmericard tak při spuštění ztratila 8,8 miliónů dolarů, které investovala do nákladů na reklamu a režii. Odhaduje se však, že ve skutečnosti byla skutečná ztráta banky kolem 20 miliónů dolarů.

Banka si naštěstí záhy uvědomila, že je zachranitelná a za pomocí Williamse vynaložila obrovské úsilí na očištění své pověsti. To se jí podařilo, a nakonec byla dokonce schopná práce na novém finančním nástroji. V roce 1961 se stala poprvé ziskovou, ale utajovala to, aby zabránila konkurenci. Tato strategie jí fungovala do roku 1966, kdy byla ziskovost natolik velká, že ji již nešlo dále skrývat.

Datová centra jako zcela nezávislá zařízení

Datová centra Visa dokáží zpracovávat transakce a fungovat zcela nezávisle na sobě i na externích zdrojích. Dokážou zpracovat až 30 000 simultánních transakcí a až 100 miliard výpočtů každou sekundu.

Olympijské hry a paraolympijský výbor

Společnost Visa je od roku 1986 celosvětovým sponzorem olympijských her a od roku 2002 sponzorem Mezinárodního paralympijského výboru. Jedná se o jedinou kartu, která je na všech olympijských a paraolympijských hrách přijímána.

Kdo vymyslel termín Visa?

Termín Visa vymyslel zakladatel společnosti Dee Hock, který věřil, že toto slovo je dobře a okamžitě rozpoznatelné v mnoha jazycích i mnoha zemích. Název navíc označuje všeobecné přijetí. A tak v roce 2007 Bank of America oznámila, že značku BankAmericard vzkřísí jako "BankAmericard Reward Visa."

Výdaje držitelů v roce 2013 překročily 1 bilion korun

Roční výdaje držitelů debetních Visa karet v Evropě v roce 2013 poprvé překročili 1 bilion euro. Asociace Visa Europe to zveřejnila ve své výroční zprávě, kde zmínila, že se jedná o meziroční nárůst o 8,8 % (za období 30. 9. 2011 až 30. 9. 2012).

Visa spojila své síly s Apple

V září roku 2014 spojila Visa své síly s Apple, a to za účelem vytvoření nové funkce mobilní peněženky do nových modelů iPhone. To umožňuje uživatelům snáze používat jejich platební karty Visa.

Nabídka platebních karet

Visa nabízí prostřednictvím svých vydávajících členů tyto typy platebních karet:

  • Debetní karty
  • Kreditní karty
  • Předplacené karty

Pokud si chcete ujasnit rozdíly mezi druhy platebních karet, přečtěte si náš článek Druhy platebních karet.

Nabídka karet VISA zahrnuje elektronické karty VISA Electron, embosované karty VISA Classic, a pro vyšší třídu klientů VISA Silver a VISA Gold. Na horní příčce, co se týká prémiovosti, se nachází karta VISA Platinum.

Dalšími službami Visa jsou: Verified by Visa – pokročilé zabezpečení online nákupů, senzorický branding pro schválení transakce a tokenizační služba Visa Token Service, která nabízí platební řešení na míru.

Srovnání bankovních účtů

Komentáře

Zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

KomentářKomentáře ručně schvalujeme. Proto buďte trpěliví, než se váš komentář zobrazí.
Jméno
Email
Srovnání bankovních účtů