Jaké existují druhy bankovních účtů?
Bez bankovního účtu si dnes dokáže představit život málokdo. Víte, s jakými druhy bankovních účtů se můžeme setkat? Jaké služby k účtům banky nabízí? Čtěte dále!
Bankovní účet je základ
Vedení bankovního účtu u banky je jakýmsi základem bankovních služeb. Dnes má svůj bankovní účet téměř každý, včetně dětí, seniorů, podnikatelů, studentů…
Bez vlastního konta jako kdyby byl člověk ztracen. Nemůže provádět internetové transakce, online platby, nedisponuje ani internetovým bankovnictvím, aby si v něm mohl pohodlně a online spravovat své finance.
Předpokládáme tedy, že vy svůj bankovní účet máte, ale rádi byste se dozvěděli něco více o bankovních účtech a informovali se, jaké existují druhy účtů. Pojďme se na to tedy podívat!
Typy bankovních účtů
Banky obvykle nabízí několik typů účtů. Řadí se k nim běžný účet, spořicí účet, studentský účet, dětský účet, podnikatelský, cizoměnový nebo jistotní účet. V čem se tyto účty liší?
Běžné účty
Běžný bankovní účet se týká zřejmě každého z nás. Denně jej využívají lidé všech věkových kategorií. Skutečnost, že se běžný účet naučil používat celý národ, je skvělá. Placení nesmyslných poplatků je však již méně radostné – ale naštěstí většina bank již od zbytečných poplatků za vedení účtu, transakce, výběry z bankomatu atd. opouští.
Některé banky ale stále "jedou" v poplatkové politice. Realita je bohužel taková. Za posledních 15 let spousta Čechů věnovalo bankám ohromné peníze. Proto se určitě nenechme okrádat! Pokud byste si rádi vybrali účet bez poplatků, který vám sedne, přečtěte si náš článek jak vybrat účet →
Pokud si chcete zrušit bankovní účet a přejít ke konkurenci, potřebné informace, jak postupovat můžete načerpat v našem článku.
Spořicí účty
Pro mnoho konzervativních občanů je spořicí účet stále jediný způsob zhodnocování úspor. Slouží k bezpečnému ukládání volných finančních prostředků. V případě spoření bez časového omezení se jedná o spořicí účty, pokud jsou peníze uloženy na určitou dobu, jedná se pak o termínované vklady.
Bohužel spořicí účty už pěkných pár let nabízejí směšné úrokové sazby. Navíc banky rády stanovují podmínky, které když nedodržíte, úrok klesne ještě níž – někdy ke vší smůle i na nulu.
Jak si vedou jednotlivé spořicí účty? Mrkněte na naše srovnání spořicích účtů!
Spořicí účty mohou dobře posloužit pro krátkodobé odkládání peněz třeba na dovolenou. "Tady tyhle peníze mám na dovču, nesahám na to."
Od spořicího účtu nemůžeme očekávat zázraky. V současné době banky nabízejí úrok okolo 1 %, ale to pouze v těch nejlepších případech. Toto zhodnocení je většinou limitováno celkovou výší vkladů (obvykle 200 000 Kč – 300 000 Kč). Na vyšší vklady se pak vztahuje nižší úrok.
Velkým lákadlem je na spořicím účtu určitá bezpečnost. Vklady jsou totiž ze zákona pojištěny, a v případě krachu banky vám budou vyplaceny.
Pokud chcete zakládat spořicí účet, mrkněte na článek jak vybrat spořicí účet.
Studentské účty
Studentský účet, jak již název napovídá, je účet pro studenty ve věku od 15 maximálně do 30 let. Hlavním požadavkem většiny studujících bývá, aby byl bez poplatků a s nějakým zajímavým bonusem.
Většina bank pak ke studentským účtům nabízí například výběry z bankomatů zdarma, levnější zahraniční platby, spořicí účet zdarma nebo výhodnější kontokorent.
Samozřejmostí by pak mělo být moderní internetové a mobilní bankovnictví, se kterým mohou studenti spravovat své finance odkudkoliv, klidně i ze zahraničí např. na zahraničních stážích.
Při výběru studentského účtu dbejte také na to, zda vám bude banka schopná v budoucnu poskytnout úvěr nebo hypotéku. Tím, že si u ní založíte účet již při studiích si budujete určitou úvěrovou historii, která se může v budoucnu hodit.
Mnoho bank pak u svých studentských účtů požaduje od studujících potvrzení o studiu nebo splnění podmínky příjmu. Některé banky však poskytnou studentský účet zdarma i bez těchto podmínek.
Nevíte si rady, jak vybrat studentský účet? Podívejte se na náš článek, který vám prozradí TOP 3 studentské účty a také na naše srovnání studentských účtů, kde máte veškeré info jak na dlani!
Dětské účty
Dětský účet je novinkou dnešní doby. Slouží zejména k tomu, aby se děti naučily hospodařit s penězi a mohly si na účet ukládat kapesné. Vzhledem k tomu, že dobrá finanční gramotnost je čím dál tím víc žádoucí, dětský účet určitě není špatnou volbou.
Založení a vedení dětského účtu bývá obvykle bez poplatků, k účtu pak může dítě mít od určitého věku i debetní kartu. Správcem účtu jsou rodiče (zákonný zástupce), kteří také nastavují limity karty a jsou informováni o veškerých pohybech na účtu.
A jaké banky nabízejí dětský účet? Tak například Banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank či UniCredit Bank.
Podnikatelské účty
Podnikatelský účet nám banka dovolí založit pouze v případě, že jsme živnostníci nebo obchodní korporace.
Svými parametry se v podstatě neliší od běžného účtu pro občany. Jen se od něj očekává, že peníze za transakce – které se zde objeví – přímo souvisí s naším podnikáním.
Trend účtů "bez poplatku" už zavál i mezi podnikatelské účty. Podnikatelský účet bez poplatku najdete například ve Fio bance. Ale pozor – bez poplatku za vedení neznamená zcela bez poplatků.
Na základě historie podnikatelského účtu se rovněž banka může rozhodnout, zda schválí žádost o podnikatelský úvěr.
Pokud vás zajímá víc, mrkněte na srovnání účtů pro drobné podnikatele na Peníze.cz.
Cizoměnový účet/devizový účet
Cizoměnový účet je účet vedený v cizí měně. Často je nazýván také jako účet devizový. Ne každá banka umožní založení cizoměnového účtu a podmínky jednotlivých bank se v této oblasti výrazně liší.
Většina českých bank nemá potíž se založením účtu v eurech, britských librách a dolarech. Ale pokud byste chtěli účet například v bulharské měně BGN, budete pravděpodobně stěží hledat.
Na cizoměnovém účtu bývá obvykle nejdražší vedení účtu, je ale samozřejmě možné za určitých podmínek získat i vedení zdarma. U některých bank si dokonce můžete založit spořicí účet v cizí měně, ale k takovému účtu spíš neočekávejte platební kartu.
Při zakládání cizoměnového účtu si také zjistěte, jak je to s hotovostními operacemi. Zda budete moci peníze vkládat na účet na pobočce nebo si naopak u přepážky hotovost vybrat. Ani platební karta není k cizoměnovému účtu samozřejmostí.
Devizové účty nejčastěji zakládají firmy, které obchodují se zahraničními partnery, a lidé pracující v zahraničí.
Pokud provádíte transakce ve více světových měnách, možná by vás mohl zajímat multiměnový účet.
Jistotní účet
Jistotní účet můžeme u některých bank nalézt pod názvem vázaný účet. Tento specifický typ účtu slouží k bezpečnému uložení financí, které mají být použity za nějakým konkrétním účelem. Tím, že se tyto finance uloží na "neutrální" jistotní účet do doby, než budou splněné podmínky pro jejich vyplacení, mají jak plátce, tak i příjemce jistotu nezneužití jejich financí.
Jistotní účet se používá při různých obchodních transakcích, například při převodu vlastnických práv k nemovitosti.
Zajímá vás, jak přesně jistotní účet funguje a jaké banky jej nabízí? Podívejte se na náš článek!
Služby k účtům
Kontokorent
K běžnému účtu banky většinou umožňují sjednání kontokorentu. To znamená, že vám banka dovolí čerpat prostředky tzv. do minusu.
Běžně se s kontokorentem setkáme pod názvem "povolený debet". Kontokorent je jeden z mnoha druhů úvěrů. Shrňme si jeho výhody a nevýhody:
- Jakmile banka kontokorent jednou schválí, máme k dispozici flexibilní rezervu, a nemusíme si půjčovat např. u nebankovních společností.
- Kontokorent můžeme kdykoliv splatit (obvykle do jednoho roku).
- Vysoký úrok (obvykle okolo 20 % p.a.).
- Poplatky za vedení
. i když zrovna nejsme v minusu
- Je snadné opomenout, že neutrácíme své vlastní peníze – podobně jako u kreditní karty.
Jak kontokorent funguje, které banky jej nabízejí a kolik za něj chtějí? Mrkněte na náš článek o kontokorentu.
Úvěrový účet
Úvěrový účet není samostatný bankovní produkt, ale lze jej považovat za službu k úvěru. Některé typy úvěrů vyžadují samostatný účet pro lepší evidenci stavu čerpání i splácení úvěru.
Tento účet pak vede záznam o výši úvěrového limitu, aktuálním zůstatku i výši a datech čerpání. Poplatek za zřízení a vedení úvěrového účtu je zahrnut do celkových nákladů na úvěr.
Platební karty
Platební karty jsou nejrozšířenějším platebním nástrojem na světě. Jsou vydávány bankami nejčastěji k běžným účtům, ale mnohdy také ke spořicímu účtu. Rozlišujeme dva hlavní typy platebních karet: kreditní a debetní.
Debetní karta je vystavena k běžnému účtu a peníze z ní čerpané jsou penězi majitele účtu. S debetní kartou tedy disponujete vlastními penězi, a v případě krádeže přicházíte o své peníze.
Kreditní karta vám naopak umožňuje čerpat peníze od banky, a to až do určitého limitu. Vyčerpané peníze musíte v bezúročném období splatit, jinak platíte vysoké úroky z vyčerpané částky.
Zajímá vás, jak fungují platební karty? Mrkněte se na náš článek. Podívejte se také, jaké platební karty nabízejí jednotlivé banky.
Bezkontaktní placení mobilem a hodinkami
Bezkontaktní platební služby Google Pay a Apple Pay se k nám přiřítily v roce 2018. Následně je ještě doplnila možnost bezkontaktně platit hodinkami Garmin Pay a Fitbit Pay.
Bezkontaktní platby za pomocí mobilu nebo hodinek využívá stále více Čechů a důvod je zcela jasný: urychlují a zjednodušují placení.
Služba Google Pay je určena pro zařízení s operačním systémem Android. Neslouží pouze k platbách v kamenných obchodech, ale můžete jej použít i k online platbám na e-shopech či v aplikacích.
Apple Pay funguje na stejném principu jako Google Pay, jenom je určena pro operační systém iOS. Apple Pay byla velmi dlouho očekávanou službou, zejména proto, že v Americe byla spuštěna o čtyři roky dříve nežli v ČR.
Garmin Pay a Fitbit Pay umožňuje bezkontaktní placení hodinkami s funkcí NFC Garmin. Jedná se o skvělou vychytávku, díky které s sebou již nemusíte na nákupy nosit ani peněženku, ani kartu, a dokonce ani telefon. Stačí vám jen a pouze speciální hodinky Garmin nebo Fitbit.
Internetové a mobilní bankovnictví
Internetové a mobilní bankovnictví je základem každé banky a bankovního účtu. V bankovnictví můžete spravovat a kontrolovat své finance. Základními úkony v bankovnictví jsou:
- Zasílání tuzemských i zahraničních plateb
- Zjišťování a kontrola zůstatků
- Zadávání trvalých příkazů, SIPO a inkas
- Přijímání plateb
- Sjednávání dalších bankovních produktů
- Spoření a investování
- Dobíjení kreditu
- Správa a čerpání úvěru
Díky internetovému a mobilnímu bankovnictví lidé nemusí tak často navštěvovat banku. Některé moderní banky přesměrovaly veškeré své úkony do bankovnictví a klienti tak pobočku nakonec nemusí navštěvovat vůbec.
Výhodou je to, že k používaní internetbankingu vám stačí pouze internetové připojení, telefon nebo počítač a internetový prohlížeč. Přístup ke svým financím máte 24 hodin denně, většina bank navíc dbá na intuitivní ovládání bankovnictví.
Podmínkou k tomu, abyste mohli využívat bankovnictví dané banky, je založení běžného nebo spořicího účtu. V bance se pak domluvíte na aktivaci bankovnictví a přidělení přihlašovacích údajů.
Očíhněte, jak na tom jsou bankovnictví jednotlivých bank.
Závěr
V tomto článku jsme si objasnili, jaké druhy účtů můžeme najít v nabídkách bank a jak se od sebe liší. Také jsme se podívali pod pokličku služeb k bankovním účtům, kterých nám usnadňují každodenní "práci" s penězi. Pokud byste si rádi porovnali jednotlivé běžné účty, nahlédněte na naše velké srovnání běžných účtů 2024.
Komentáře (1)
Ahoj mám rád muže